Electro Polishing

"HÜCREDEN UZAYA GİDEN YOLCULUK"


Implantek , medikal sektörler başta olmak üzere havacılık ,otomotiv gibi piyasaların ana hatlarını belirleyen sektörlere hizmet vermektedir. Paslanmaz çeliklerin elektropolisajı pasifizasyon sistemleri ve kimyasallarını üretmektedir.

Elektro-polishing, paslanmaz çelik bir yüzeyden metal safsızlıklarının (karbon, silika ve serbest demir dahil olmak üzere) elektrokimyasal olarak uzaklaştırılmasını içeren bir ters kaplama prosedürüdür. Hedef, kirleticileri çeken ve tutan çatlaklardan veya çatlaklardan yoksun pürüzsüz bir yüzeydir. Elektro-parlatma öncesinde, parçalar optimum sonuçlar elde etmek için mekanik olarak hazırlanmıştır.

Tüm dikişlerin ceplerinden veya boşluklardan arındırılmış olmasını sağlamak için tüm kaynaklar zemin, çapak alma ve incelenir. Son olarak, seçilen yüzeyler pürüzsüz bir yüzey elde etmek için mekanik olarak parlatılır.

Daha sonra, parça elektrotlarla donatılmış, bir elektrolit solüsyonu içine daldırılmış ve doğrudan elektrik akımına maruz bırakılmıştır. Bu elektrolitik işlem sırasında, anodik parçanın metalik yüzeyi (bu durumda, paslanmaz çelik) tercihen iyonla çözünür ve metal yorgunluğuna veya kontaminasyona karşı koruyan, nikel ve krom bakımından zengin bir yüzey elde edilir. Optimum sonuçlar, akım yoğunluğu, elektrolitik çözeltinin kimyasal bileşimi, banyoda sıcaklık ve ajitasyon ve mevcut maruz kalma süresindeki dikkatli kontrollere bağlıdır

Mekanik olarak işlenmiş paslanmaz çeliğin aksine, elektro-parlatılmış yüzeylerin ince yön çizgisi yoktur ve bu nedenle daha az sürtünme ve yüzey sürtünmesi sunar. Krom zengini yüzey mükemmel ışık yansımasıyla sonuçlanır ve parlak, pürüzsüz ve düzgün bir cila elde edilir.